Nu är det inte många dagar kvar. Snart är det OS som vi fått vänta lite extra på äntligen här. Men ”den som väntar på något gott, väntar aldrig för länge” som det gamla ordspråket lyder.
Vi har tidigare berättat om vårt partnerskap tillsammans med SOK samt gått igenom hålltiderna för OS i Tokyo. Nu har det blivit dags att lista alla uttagna svenskar och medaljhopp. SOK:s mål är att komma hem med totalt åtta medaljer fördelat på våra 137 aktiva idrottare.
Alla uttagna svenskar
Badminton:
Felix Burestedt, herrsingel
Bordtennis:
Linda Bergström, damsingel
Christina Källberg, damsingel
Mattias Falck, herrsingel och lag
Anton Källberg herrsingel och lag
Kristian Karlsson, lag
Jon Persson, reservlag
Boxning:
Adam Chartoi, 75 kg
Agnes Alexiusson, 60 kg
Brottning:
Sofia Mattsson, 53 kg (medaljhopp)
Henna Johansson, 62 kg
Alex Kessidis, 77 kg (medaljhopp)
Bågskytte:
Christine Bjernedal, individuellt
Cykel:
Emilia Fahlin, landsväg (hoppat av)
Jenny Rissveds, mountainbike
Judo:
Anna Bernholm, 70 kg
Tommy Macias, 73 kg
Robin Pack, 81 kg
Marcus Nyman, 90 kg
Fotboll:
Målvakter: Jennifer Falk, Hedvig Lindahl
Backar: Jonna Andersson, Nathalie Björn, Magdalena Eriksson, Hanna Glas, Amanda Ilestedt, Emma Kullberg
Mittfältare/forwards: Filippa Angeldahl, Kosovare Asllani, Hanna Bennison, Stina Blackstenius, Lina Hurtig, Sofia Jakobsson, Madelen Janogy, Fridolina Rolfö, Olivia Schough, Caroline Seger
Reserver: Zećira Mušović (målvakt), Julia Roddar (back), Anna Anvegård (mittfältare/forward), Rebecka Blomqvist (mittfältare/forward)
(medaljhopp)
Friidrott:
Andreas Kramer 800 m
Kalle Berglund, 1 500 m
Simon Pettersson, diskus
Daniel Ståhl, diskus (medaljhopp)
Fanny Roos, kula
Wictor Peterson, kula
Thobias Montler, längd
Khaddi Sagnia, längd
Carolina Wikström, maraton
Kim Amb, spjut
Armand Duplantis, stavhopp (medaljhopp, med betoning på hopp)
Angelica Bengtsson, stavhopp
Michaela Meijer, stavhopp
Erika Kinsey, höjdhopp
Maja Nilsson, höjdhopp
Meraf Bahta, 10 000 m
Sarah Lahti, 10 000 m
Emil Blomberg, 3000 m hinder
Simon Sundström, 3000 m hinder
Vidar Johansson, 3000 m hinder
Gymnastik:
Jonna Adlerteg, artistisk
David Rumbutis, artistisk
Golf:
Alex Norén
Henrik Norlander
Anna Nordqvist
Madelene Sagström
Gång:
Perseus Karlström, 20 km
Handboll:
Herrar
Målvakter: Andreas Palicka, Mikael Aggefors
Vänstersex: Hampus Wanne, Lucas Pellas
Mittsex: Max Darj, Fredric Pettersson
Högersex: Niclas Ekberg, Daniel Pettersson
Vänsternio: Jonathan Carlsbogård, Oskar Sunnefeldt
Mittnio: Felix Claar, Jim Gottfridsson
Högernio: Albin Lagergren, Lukas Sandell
(medaljhopp)
Damer
Målvakter:
Johanna Bundsen, Jessica Ryde
Vänstersex: Elin Hansson
Mittsex: Linn Blohm, Anna Lagerquist
Högersex: Mathilda Lundström, Nathalie Hagman
Vänsternio: Jamina Roberts, Isabelle Andersson skadad och ersättas av Johanna Westberg, Kristin Thorleifsdóttir
Mittnio: Carin Strömberg, Melissa Petrén
Högernio: Emma Lindqvist, Jenny Carlson
Kanot:
Linnea Stensils, K-1 500 m
Petter Menning, K-1 200 m
Erik Holmer, kanotslalom
Ridsport:
Dressyr: Patrik Kittel, Therese Nilshagen och Juliette Ramel (reserv: Antonia Ramel)
Fälttävlan: Louise Romeike, Ludwig Svennerstål och Therese Viklund (reserv: Sara Algotsson Ostholt)
Hoppning: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Henrik von Eckermann och Rolf-Göran Bengtsson
Rodd:
Lovisa Claesson, singelsculler
Simhopp:
Emma Gullstrand, 3-meterssvikten
Simning:
Sarah Sjöström, flera distanser (medaljhopp)
Erik Persson, 200 m bröst
Louise Hansson, 100 m fjäril
Sophie Hansson, 100 m bröst
Michelle Coleman, 50 m fritt
Robin Hanson, 200 m fritt
Emelie Fast, 100 m bröst, 4×100 m fritt, 4×100 m medley
Sara Junevik, 4×100 fritt
Björn Seeliger, 50 fritt
Victor Johansson, 800 m och 1 500 m
Skateboard:
Oskar Rozenberg Hallberg, park
Skyttesport:
Stefan Nilsson, skeet
Segling:
Anton Dahlberg och Fredrik Bergström, 470 (medaljhopp)
Olivia Bergström och Lovisa Karlsson, 470
Max Salminen, finnjolle
Emil Järudd och Cecilia Jonsson, Nacra 17
Jesper Stålheim, laser
Josefin Olsson, laser radial
Tennis:
Rebecca Peterson, singel
Tyngdlyftning:
Patricia Strenius, 76 kg